Relaties tussen
de I Tjing en 
de Energetische Seizoenen


Inleiding

Het is bijzonder interessant om de relaties tussen de I Tjing - het eeuwenoude Chinese Boek der Veranderingen - en de Energetische Seizoenen te bestuderen.
In het boek "Leven & Werken in het Ritme van de Seizoenen" van Jaap Voigt zijn de maanden van de energetische seizoenen in verband gebracht met de wijsheid van de I Tjing. Met deze informatie ben ik verder gegaan en heb ik een poging gewaagd om het in grafische overzichten te gieten.

De lezer moet er rekening mee houden, dat de informatie op deze webpagina niet compleet is. Sterker nog - het zal nooit compleet zijn, want de informatie verbonden aan trigrammen en hexagrammen is enorm omvangrijk. Toch hoop ik de lezer te interesseren voor deze interessante en voor mij zeer inspirerende materie. 

Over Trigrammen en Hexagrammen

De 8 Trigrammen
van de I Tjing

In de I Tjing (ook wel I Ching of Yijing) wordt gebruik gemaakt van trigrammen  en hexagrammen.
Een trigram bestaat uit 3 horizontale lijnen: Een lijn kan yin of yang zijn.
Op basis hiervan zijn 8 combinaties mogelijk: Zo zijn er dus ook 8 trigrammen.
Het trigram hemel bestaat uit 3 yange lijnen en het trigram aarde bestaat uit 3 yinne lijnen
De overige 6 trigrammen zijn opgebouwd uit combinaties van yinne en yange lijnen. Zie hiernaast voor alle I Tjing symbolen en beelden.
Een hexagram is opgebouwd uit 2 trigrammen en bestaat dan dus uit 6 horizontale lijnen. Op basis hiervan zijn 64 combinaties mogelijk en in de I Tjing worden worden dan ook met behulp van de 64 hexagrammen alle processen op aarde en in de kosmos beschreven.

Het voert te ver om op deze webpage alle hexagrammen te laten zien. Voor een beeld van de hexagrammen en voor de beschrijvingen ervan wordt verwezen naar onderstaande literatuur, die ik vaak hiervoor raadpleeg.

Trigram
titel

Hemel

.

Aarde

.

Vuur

.

Water

Trigram symbool

Trigram
beeld

Literatuur

I Tjing - Het Boek der Veranderingen / Richard Wilhelm / 2016 / Naar de Duitse vertaling met toelichting van Richard  Wilhelm / Met een voorwoord van Prof. Dr. C.G. Jung / 9789020212969

De oorspronkelijke I Ching / In de nieuwe vertaling van Alfred Huang / 2006 / ISBN 10-90-6963-480-5

De I Tjing voor de 21ste eeuw - Het Boek der Veranderingen / Een nieuwe interpretatie vanuit het Chinees met commentaar / Han Boering / 2013 / ISBN 978-90-215-5007

Zakboek I Tjing / Han Boering / 2006 / ISBN 10-90-215-8056 X

Wind

.

Donder

.

Meer

.

Berg

Bij vragen, problemen of suggesties kunt u altijd contact met mij opnemen.